Praktyczny poradnik dla turystów podróżujących po Wyspach Kanaryjskich

Pogoda i Klimat

Jakie ubrania zabrać?

Przede wszystkim lekkie, przewiewne, z naturalnych materiałów. Na Wyspach Kanaryjskich bywa naprawdę upalnie. W sezonie zimowym noce mogą być nieco chłodniejsze, warto więc zaopatrzyć się w przynajmniej jeden ciepły sweter. Na Kanarach nie ma żadnych restrykcji dotyczących sposobu ubierania. Warto jednak pamiętać, że w niektórych miejscach podczas zwiedzania trzeba być stosownie ubranym. Warto więc mieć choć jedną bluzkę bez dekoltu i odkrytych pleców oraz długie spodnie lub spódnicę.

Jaka pogoda jest na Wyspach?

Na Wyspach Kanaryjskich zawsze jest ciepło i słonecznie. Jest tu ponad 300 słonecznych dni w roku. W sezonie letnim temperatura nie spada poniżej 30 stopni w dzień i 20 stopni w nocy. W sezonie zimowym może być nieco chłodniej, ale nadal bardzo ciepło.

Kiedy jechać?

Pogoda zachęca do wypoczynku o każdej porze roku. Termin wyjazdu warto dobrać do własnych upodobań. Osoby, które stawiają na plażowanie, powinny zarezerwować termin w sezonie letnim. Rodziny z małymi dziećmi na pewno dużo lepiej będą czuły się w sezonie zimowym.

Na granicy – wymagania dotyczące wyjazdu

Szczepienia

Zalecane szczepienia przed wyjazdem na Wyspy Kanaryjskie to przede wszystkim na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Warto o tym pomyśleć już kilka tygodni przed planowanym terminem wyjazdu. Szczepienie w ostatniej chwili może nie zapewnić pełnej ochrony już od pierwszego dnia pobytu.
Warto też, jeśli do tej pory tego nie zrobiliśmy, zaszczepić się na takie choroby zakaźne, jak: tężec, błonica, odra, różyczka, nagminne zapalenie przyusznic.

Dokumenty

Wyspy Kanaryjskie, jako terytorium Hiszpanii, są również terytorium Unii Europejskiej. Wyjeżdżając na urlop musimy posiadać ważny dowód osobisty lub paszport. Jedynie w przypadku pobytu dłuższego niż 3 miesiące będzie konieczne wyrobienie wizy. Osoby, które planują jechać na wyspy własnym samochodem, powinny również posiadać międzynarodowe prawo jazdy.

Produkty

Choć Wyspy Kanaryjskie należą do Unii Europejskiej, nie obowiązują na nich unijne przepisy celne. Są one odrębne, korzystne z punktu widzenia turysty. Na terytorium Wysp można wwieźć 1 litr alkoholu, 2 litry wina, 60 ml perfum, 50 ml wody toaletowej, 200 papierosów. Bez problemu można wwozić sprzęt sportowy, turystyczny, elektroniczny (kamera, laptop itp.), pod warunkiem, że są w ilości nie wskazującej na handlowy cel wwozu.

Zwierzęta

Na wakacje na Wyspach Kanaryjskich można zabrać domowego pupila. Konieczne jest, oczywiście, zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa podczas transportu zwierzaka.

Opieka zdrowotna na Wyspach Kanaryjskich

Opieka zdrowotna na Wyspach Kanaryjskich

Opieka zdrowotna jest na takim samym poziomie, jak w całej Unii Europejskiej. Niestety, koszty wizyt lekarskich są dość drogie. Warto więc jeszcze przed wyjazdem pamiętać o wykupieniu odpowiedniej polisy. Jeśli wyjazd organizowany jest przez biuro podróży, najczęściej koszty ubezpieczenia medycznego są wliczone w cenę wyjazdu.

Gdzie można kupić leki?

Leki można kupić w aptekach, które oznaczone są zielonym krzyżem i dużym napisem „farmacia”. Apteki najczęściej są otwarte w godzinach 9.00-13.00 oraz 16.20. W niedzielę najczęściej są zamknięte.

Gdzie można zadzwonić w nagłym przypadku?

W nagłych przypadkach pogorszenia się stanu zdrowia można dzwonić na numer alarmowy 112 (taki sam jak w Polsce). Można też zgłosić się na pogotowie lub oddział ratunkowy w najbliższym szpitalu. Co więcej, porady lekarskie można uzyskać także od farmaceutów w aptekach. Mogą oni nawet wypisywać recepty na niektóre lekarstwa. Jeśli wypoczywamy w dużym kurorcie, na pewno znajdziemy w nim gabinet lekarski – niestety prywatny, więc za wizytę trzeba będzie zapłacić.

Czy Wyspy Kanaryjskie to bezpieczne miejsce?

Jak najbardziej. Są uznawane za jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie pod każdym względem. Turyści jadący na Wyspy nie musza mieć żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa podczas wypoczynku.

Informacje dla obywateli krajów UE?

Wyspy kanaryjskie również są terytorium Unii Europejskiej, choć pozornie są mocno oddalone od starego kontynentu. Obywatele UE, którzy wypoczywają na Wyspach, mogą liczyć na bezpłatną pomoc lekarską lub usługi medyczne w cenach dużo niższych niż standardowe. Warto już przed wyjazdem wybrać się do najbliższego oddziału NFZ i dowiedzieć się, jak wygląda szczegółowa sytuacja na Wyspach.
Każda osoba, która wyjeżdża na wakacje na Kanary powinna odpowiednio wcześniej wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest to dokument, który poświadczy zgodę ubezpieczyciela na pokrycie kosztów w przypadku, gdy potrzebne będzie leczenie za granicą. Jest ona wystawiana najczęściej na 2 miesiące, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić jej ważność.

Waluta i pieniądze

Jaka waluta obowiązuje na Wyspach Kanaryjskich?

Na Wyspach Kanaryjskich, podobnie jak w Hiszpanii, obowiązuje euro.

Ile pieniędzy potrzeba na wydatki w czasie pobytu?

Tu nie ma reguły. Wszystko zależy od tego, jaka opcję mamy w hotelu – czy all inclusive, czy za dodatkowe atrakcje trzeba płacić. Więcej musza zabrać turyści, jadący własnym autem – trzeba uwzględnić koszty benzyny. Koszt jest też zróżnicowany w zależności od ilości osób – mniej potrzebujemy jadąc w pojedynkę, dużo więcej, jeśli ma to być wypoczynek rodzinny. Trzeba też uwzględnić atrakcje dodatkowe. Co prawda, plaże są darmowe, ale do parków rozrywki, zoo, wesołych miasteczek bilety wstępu kosztują około 25-35 euro.

W jaki sposób można płacić?

Wszędzie można płacić obowiązującą walutą, czyli euro. Większość hoteli, restauracji, sklepów czy wypożyczalni aut akceptuje również karty kredytowe.

Gdzie wymienia się pieniądze?

Pieniądze można wymienić w bankach, które znajdują się w większych miejscowościach wypoczynkowych. Są najczęściej otwarte w dni robocze od 9.00 do 14.00. Bez problemu można też wymienić pieniądze w recepcji hotelowej. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno bank, jak i recepcja pobiorą za tę usługę prowizję. Posiadacze karty EC mogą też wypłacić pieniądze w każdym bankomacie.

Czy napiwki są obowiązkowe?

Napiwki na Wyspach Kanaryjskich są dobrowolne i nigdy nie są automatycznie dodawane do ceny usługi. Jednak niepisaną regułą jest pozostawienie napiwku w kwocie około 5-10 procent wartości rachunku. Tak jest w większości lokali gastronomicznych. Natomiast w taksówkach zaokrągla się kwotę w górę. Napiwki wręcza się też pokojówkom – na początku lub na końcu pobytu. Zazwyczaj jest to kilka euro.

Godziny otwarcia i dni świąteczne

W jakich godzinach otwarte są sklepy?

Standardowo sklepy w miastach i kurortach są otwarte od 9.00 do 20.00. Większe sklepy są otwarte przez cały czas w tych godzinach. Mniejsze sklepy często mają przerwę na sjestę, trwającą od 14.00 do 17.00.

Które dni świąteczne obowiązują na Wyspach Kanaryjskich?

Święta na Wyspach kanaryjskich są niemal takie same, jak w Polsce. Dni wolne od pracy obowiązują: 1 stycznia (Nowy Rok), 6 stycznia (Święto Trzech Króli), 20 marca (Dzień św. Józefa), Wielkanoc (święto ruchome), 1 maja (Święto Pracy), 30 maja (Dzień Wysp Kanaryjskich), Boże Ciało (święto ruchome), 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny), 12 października (rocznica odkrycia Ameryk), 1 listopada (Wszystkich Świętych), 6 grudnia (Dzień Konstytucji), 8 grudnia (Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny), 25 i 26 grudnia (Boże Narodzenie).

Jakie są typowe godziny otwarcia lokali?

Większość lokali otwarta jest od 8.00 lub 9.00 do 22.00 lub 23.00. W miejscowościach turystycznych w sezonie większość barów, knajpek i dyskotek otwarta jest do 4.00 nad ranem. W największych miastach mogą być otwarte aż do rana.

Która godzina jest na Wyspach Kanaryjskich?

Różnica czasu między Polską a Wyspami Kanaryjskimi wynosi tylko jedną godzinę. Na wyspach jest zawsze o godzinę wcześniej niż w Polsce. Turyści, którzy zaczynają pobyt na Kanarach powinni przesunąć zegarki o godzinę do tyłu.

Połączenia: internet, poczta, telefon

Jak podłączyć się do Internetu i sprawdzić pocztę elektroniczną?

W Większości hoteli na Wyspach Kanaryjskich można bez problemu i za darmo łączyć się z Internetem poprzez wi-fi. Kto podróżuje na własną rękę i woli wynająć mieszkanie zamiast rezerwować hotel, powinien mieć Internet na kartę, którą można w dowolnej chwili doładować. W odróżnieniu od polskich realiów, wynajęcie na Kanarach mieszkania z Internetem graniczy z cudem. Skorzystać z Internetu można też w licznych kafejkach internetowych.

Jak wysłać list, faks lub telegram?

Lista, faks lub telegram można wysłać na poczcie. Urzędy pocztowe są czynne od poniedziałku do piątku od 9.00 do 14.00, a w soboty od 9.00 do 13.00. Znaczki pocztowe można kupic na poczcie, w recepcji hotelowej lub w kiosku z papierosami.Telegram i faks można również nadać w większości recepcji hotelowych.

Jak telefonować do i z Wysp Kanaryjskich?

Kto posiada roaming, może bez problemu kontaktować się z rodziną i znajomymi w Polsce nawet leżąc na piaszczystej plaży. Można też skorzystać z telefonów stacjonarnych – w każdej miejscowości turystycznej znajduje się wiele budek telefonicznych na monety i na kartę. Karty można kupić z automatów na poczcie. Możliwe jest też dzwonienie przez recepcję hotelową, jednak jest to związane z dodatkową opłatą.

Języki oraz religia

W jakim języku mówi się na Wyspach Kanaryjskich?

Oficjalnym językiem na Wyspach Kanaryjskich jest hiszpański, jednak nieco odmienny od języka używanego w kontynentalnej Hiszpanii. Jest to pewnego rodzaju dialekt. Znajomość hiszpańskiego nie jest dla turysty obowiązkowa – niemal wszędzie bez problemu porozumie się w języku angielskim.

Jaką religię praktykuje się na Wyspach Kanaryjskich?

Na Wyspach Kanaryjskich najwięcej jest wyznawców kościoła katolickiego. Wyznanie w Hiszpanii nie ma jednak charakteru państwowego – na równi traktowani są wyznawcy różnych religii.

Żeglarstwo i sport

Jakie dokumenty są potrzebne do żeglowania na Wyspach Kanaryjskich? Aby wyczarterować jacht potrzebny jest patent żeglarski – nie każdy jednak uprawnia do prowadzenia jednostki na morzu. Niezbędne jest posiadanie uprawnień co najmniej sternika jachtowego morskiego. Można też wynająć jacht wraz z kapitanem – wtedy uprawnienia nie są potrzebne. Ale koszty wynajęcia będą sporo wyższe.

Prowadzenie pojazdów na Wyspach Kanaryjskich

Co jest potrzebne do prowadzenia samochodu na Wyspach Kanaryjskich?

Osoby, które planują zwiedzać Wyspy Kanaryjskie samochodem, powinny przed wyjazdem z Polski zaopatrzyć się w międzynarodowe prawo jazdy. Wyrabia się je w regionalnych wydziałach komunikacji w Polsce. Są ważne przez trzy lata, ale nie dłużej niż termin ważności polskiego prawa jazdy.

Transport

Jak przemieszczać się na wyspach?

W większości kurortów i większych miast działają wypożyczalnie samochodów – można więc wypożyczyć auto na określony czas i zwiedzać okolicę na własną rękę. Wypożyczyć samochód mogą osoby, które mają co najmniej 21 lat i posiadają prawo jazdy od minimum dwóch lat. Na każdej z wysp jest też doskonale zorganizowana komunikacja autobusowa.

Jak podróżować pomiędzy wyspami?

W wyspy na wyspę można polecieć samolotem – na archipelagu doskonale zorganizowana jest siatka lokalnych przelotów. W zależności od tego, na jaką wyspę chcemy się dostać, lot może potrwać od pół godziny do godziny. Pomiędzy wyspami można również poruszać się promami i wodolotami. W tym przypadku podróż trwa dłużej, za to oferuje więcej atrakcji.

Konsulaty RP

Gdzie mogę uzyskać pomoc konsularną?

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej na teren Hiszpanii znajduje się w Madrycie. Na Wyspach Kanaryjskich funkcjonuje natomiast Konsulat Honorowy – w Las Palmas de Gran Canaria.

Adres: C/ Triana 104, 5º D
35002 Las Palmas de Gran Canaria
Tel.: (+34) 928 366 982
Fax: (+34) 928 437 364
Email: consul@euromarket25.com
Języki: polski, hiszpański, angielski, niemiecki, rosyjski

Co zabrać ze sobą w podróż?

Wszystko, co jest niezbędne do słonecznego wypoczynku. Kanaryjskie must have to: stroje do opalania i do kąpieli, buty na różne okazje (do chodzenia po plaży, po wodzie, po skalistej plaży, po pagrókach). konieczny jest też krem do opalania z mocnym filtrem, nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne. Warto też zabrać jeden zestaw ciepłych ubrań – w niektórych miejscach na wyspach, szczególnie tych wyżej położonych, może być nieco chłodno. Oprócz walizki z ubraniami koniecznie trzeba pamiętać o wszystkich niezbędnych dokumentach: dowodzie, paszporcie, prawie jazdy, dokumentach ubezpieczeniowych, kartach kredytowych i bankomatowych.

Czy na Wyspach Kanaryjskich obowiązuje szczególna Etykieta?

Na Wyspach Kanaryjskich nie obowiązuje żadna szczególna etykieta. Zwyczaje mieszkańców wysp sa zbliżone do tych w Hiszpanii.

Wypożyczenie samochodu

Wypożyczyć samochód można w każdym mieście i kurorcie. Warunkiem jest ukończenie 21 lat i posiadanie ważnego prawa jazdy od co najmniej dwóch lat. Przydatne jest również międzynarodowe prawo jazdy.

Informacje dla niepełnosprawnych

Infrastruktura na Wyspach Kanaryjskich jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W hotelach, restauracjach i miejscach publicznych znajdują się liczne ułatwienia, które ułatwiają komunikację. Dzięki temu osoby niepełnosprawne nie muszą obawiać się barier architektonicznych i mogą cieszyć się słonecznymi wakacjami. Wszystkie budynki w miastach i kurortach są też odpowiednio oznakowane, co ułatwia rozeznanie. Na zielono są oznaczone budynki, w których osoby niepełnosprawne mogą się samodzielnie poruszać. Kolor żółty to informacja, że poruszanie w budynku wymaga pomocy osób trzecich. Kolor czerwony oznacza miejsca nieprzystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Biura informacji turystycznej

Biura informacji turystycznej znajdują się na wszystkich lotniskach oraz w większych miastach na każdej wyspie. Są oznaczone widocznymi napisami Informacion Turistica lub Turismo. Pracują w nich bardzo kompetentne osoby, z którymi można porozumieć się w kilku językach. W biurach informacji turystycznej otrzymamy konkretne porady, dostaniemy mapki całych wysp lub poszczególnych regionów, a także broszurki i katalogi. Uzyskamy również informacje na temat hoteli, innych form zakwaterowania, miejsc godnych zobaczenia, muzeów czy środków transportu.

Różne

Jak działają urządzenia elektryczne na Wyspach Kanaryjskich?

Urządzenia elektryczne na Wyspach Kanaryjskich działają pod napięciem sieci 220 V. W każdym sklepie elektrycznym można jednak kupić niezbędne adaptery.

Co należy wiedzieć w przypadku reklamacji usługi turystycznej?

Każda osoba, która jest rozczarowana jakością obsługi w hotelu czy restauracji, ma możliwość wpisania się do księgi reklamacji. Powinna się ona znajdować w ogólnodostępnym miejscu. Skargę można zgłosić od razu w danym zakładzie turystycznym, można też od razu pójść do Miejskiego Biura Informacji Konsumenta.

Jaki układ metryczny jest stosowany na Wyspach Kanaryjskich?

We wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązuje Międzynarodowy Ukłąd Jednostek Miar. Wszystkie jednostki miar na Wyspach Kanaryjskich są więc takie same, jak w Polsce.

Czy można pić wodę z kranu?

Woda kranowa na Wyspach Kanaryjskich to po prostu odsolona woda morska. Jest zdatna do picia, ale dość ostra w smaku. Lepiej kupić wodę butelkowaną, której szeroki wybór znajdziemy w każdym sklepie.