Komu wypoczynek kojarzy się głównie z ciepłymi krajami i piaszczystymi plażami, powinien jako cel podróży wybrać Wyspy Kanaryjskie. Zawsze słoneczna pogoda, ciepła woda w oceanie i bezmiar piaszczystych plaż to idealne warunki do plażowania.

Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura i Lanzarote, przez cały rok znajdziesz tutaj doskonałe warunki do plażowania.
Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura i Lanzarote, przez cały rok znajdziesz tutaj doskonałe warunki do plażowania.

Swoje ukształtowanie terenu Wyspy Kanaryjskie zawdzięczają wulkanicznemu pochodzeniu. Większość z nich jest wysoka w centralnej części, a łagodnymi wzgórzami opadają aż do zupełnie płaskich nadmorskich terenów. Plaż jest tu tak wiele, że bez problemu znajdziemy coś na miarę swoich potrzeb i zainteresowań. Dużą popularnością wśród młodych, aktywnych osób cieszą się wielkie, tętniące życiem plaże z doskonale rozwiniętą infrastrukturą. Można tu wypożyczyć leżak, zjeść coś dobrego w knajpce nieopodal czy bawić się przez całą noc w dyskotece położonej bezpośrednio na piasku.

Z dala od tłumu turystów

Komu takie klimaty nie odpowiadają, może wybrać bardziej kameralne leniuchowanie. Na Wyspach Kanaryjskich są też małe, rzadko uczęszczane plaże, na których nie ma tłumów. To doskonałe miejsce dla osób, które pragną wypoczywać w ciszy i spokoju. Dodatkową atrakcją dla plażowiczów są niezwykłe widoki. Jeśli spojrzymy w stronę morza, zobaczymy niezwykły lazur wody oraz leniwie sunące niewielkie stateczki i jachty. Ale wystarczy się odwrócić, by zupełnie zmienił się klimat. Z wielu plaż na wyspach widać bowiem znajdujące się w ich centralnej części masywy wulkaniczne i wysokie wzgórza, których szczyty często pokryte sąśniegiem. Opalanie się na gorącej plaży i podziwianie wielkich pokryw śniegowych – to możliwe tylko na Kanarach.

Plaże z Błękitną Flagą

Błękitna Flaga to gwarancja udanego plażowania.
Błękitna Flaga to gwarancja udanego plażowania.

Doskonałą jakość plaż na Wyspach Kanaryjskich doceniają nie tylko turyści, ale też niezależni eksperci, między innymi międzynarodowe jury z siedzibą w Kopenhadze. To właśnie oni przyznali aż 42 plażom na Kanarach status tzw. Błękitnych Plaż. Jeśli idąc z leżakiem na wybrana plażę zobaczymy powiewającą flagę w niebieskim odcieniu, możemy być pewni, że ta plaża gwarantuje najwyższą jakość wypoczynku oraz bezpieczeństwo.

Błękitna Flaga jest globalnym wyróżnieniem, nadawanym plażom na całym świecie. Doceniana jest nie tylko czystość plaży i wody, ale tez bezpieczeństwo zdrowotne i plażowa infrastruktura. Dla plaży Błękitna Flaga to prawdziwe wyróżnienie, a dla knajpek i hoteli znajdujących się w jej pobliżu gwarancja, że w najbliższym czasie mogą spodziewać się prawdziwego najazdu turystów.

Drogowskaz dla szukających najlepszych standardów

Dla osób wypoczywających na Wyspach Kanaryjskich Błękitna Flaga ma ogromne znaczenie. Plaż jest tu przecież bez liku, a turysta może mieć kłopot z wyborem tej idealnej. Dzięki liście plaż z Błękitną Flagą otrzymuje swoisty drogowskaz, informujący o bezpiecznym i bezproblemowym plażowaniu. Warto też wiedzieć, że wyróżnienie Błękitna Flaga przyznawane jest tylko na jeden sezon. A to oznacza, że zarządzający plażami nie mogą osiąść na laurach i musza nieustannie dbać o jak najlepszy standard plaż. Jeśli cokolwiek zmieni się na gorsze, w kolejnym sezonie powiewająca przy plaży błękitna flaga będzie musiała z niej zniknąć.

Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura i Lanzarote, przez cały rok znajdziesz tutaj doskonałe warunki do plażowania.

Kameralna północ, tłoczne południe

Niemal na każdej z Wysp Kanaryjskich znajdziemy dziesiątki mniejszych i większych plaż. Jedne są bardziej oblegane przez turystów, inne mniej. Na największej wyspie archipelagu, czyli Teneryfie, warto pięknych plaż szukać na południu. Tam jest ich najwięcej i mają najlepiej rozwiniętą infrastrukturę. Plaże na północy wyspy są bardziej kameralne i dzikie – doskonałe dla osób poszukujących samotnego wypoczynku. Trzeba jednak pamiętać, że w wielu miejscach są tu dość strome wybrzeża, które nieoczekiwanie kończą się urwiskami. Konieczne jest więc zachowanie bezwzględnych zasad bezpieczeństwa.

Tymczasem na południu plaże tętniążyciem nie tylko w dzień, ale też w nocy. Teneryfa ma aż 358 km linii brzegowej, z czego ogromna część przypada właśnie na plaże. Co więcej, w wielu miejscach człowiek dodatkowo pomógł naturze i oprócz naturalnych plaż występują też sztucznie usypane. Doskonałe plaże znajdziemy w stolicy wyspy Santa Cruz de Tenerife. Praktycznie o każdej porze roku jest tu głośno i tłumnie, a znalezienie metra kwadratowego na postawienie leżaka czy położenie ręcznika graniczy z cudem.

Piasek prosto z Sahary

Plaża Las Teresitas - piękna wizytówka Teneryfy.
Plaża Las Teresitas – piękna wizytówka Teneryfy.

Mniej tłoczno jest kilka kilometrów dalej na Playa de Las Teresitas. Ta piaszczysta plaża ma około jednego kilometra długości. Jest osłonięta górami, dzięki czemu nie trzeba obawiać się silnych wiatrów. W tym miejscu ludzie nieco pomogli naturalnym okolicznościom przyrody. Wybudowano, między innymi, sztuczny falochron, który uspokaja wodę i sprawia, że w tym miejscu znajduje się idealne kąpielisko dla małych dzieci. Warto też zwrócić uwagę na niezwykły piasek – nie leżał tu naturalnie od zarania dziejów, tylko przypłynął z Sahary.

Czarny piasek, błękitna woda

Tłumy turystów przewijają się również przez Playa de La Americas – rozległą, przejrzystą plażę. wzdłuż której ciągnie się równie długa promenada. W rzeczywistości Playa de La Americas to kilkanaście plaż, stanowiących kompleks idealny do leniwego wypoczynku. Dużą atrakcją, jeśli nie do leżenia, do chociaż do zobaczenia, jest Playa de La Arena. Jest to niewielka plaża leżąca nieopodal kurortu Los Gigantes. Uważana jest za jedną z najczystszych plaż na całej Teneryfie, a tym, co ją odróżnia od innych miejsc do plażowania, jest całkowicie czarny piasek, który rewelacyjnie kontrastuje z błękitnym oceanem. Oprócz już wymienionych, plaże godne polecenia to: El Medano, Playa San Marcos, Los Cristianos, PLaya del Duque. Jest ich aż tyle, że w ciągu pobytu na wyspie można codziennie opalać się w innym miejscu.

Wydmy wiatrem usypane

Na drugiej co do wielkości wyspie archipelagu, Fuerteventurze, również znajdziemy sporo miejsca do plażowania na gorącym piasku. Może tu być naprawdę upalnie — pamiętajmy, że Fuerteventura i leżąca niedaleko Lanzarote to dwie wyspy, które znajdują się najbliżej wybrzeży Afryki. Najlepsze i najbardziej uczęszczane plaże na wyspie znajdują się w jej południowo-wschodniej części. Jednak najbardziej znana jest na północy w pobliżu kurortu Corralejo. Plaża cała usiana jest rozległymi wydmami. Turyści chętnie wybierają się tu na opalanie, a pomimo to nigdy nie ma tu tłoku.

Plaża rozległa jak pustynia

Sotavento - nieskończona przestrzeń wypoczynku.
Sotavento – nieskończona przestrzeń wypoczynku.

Największa plaża na południowym wybrzeżu Fuerteventury to położona w pobliżu kurortu Costa Calma plaża Sotavento. Ma aż 9 km długości, a jej szerokość w niektórych miejscach dochodzi nawet do jednego kilometra. Wygląda jak prawdziwa pustynia w miniaturze, na szczęście niedaleko jest do orzeźwiającej, lazurowej wody. Plaża jest tak długa, że coś dla siebie znajdą zarówno wielbiciele leniwego opalania, jak i bardziej aktywnego wypoczynku. Są bazy sportów wodnych, w których można wziąć lekcje windsurfingu lub wypożyczyć skuter wodny. Nie brakuje też knajpek i plażowych barów — nie ma więc obaw, że będziemy plażowali na głodnego. Dzięki temu, że plaża jest naprawdę monstrualnych rozmiarów, mogą na niej przebywać tysiące turystów, a i tak każdy może znaleźć miejsce z dala od innych.

Szeroki wybór na Gran Canarii

Rewelacyjne plaże znajdziemy też na Gran Canarii. Do wyboru mamy piaszczyste, kamieniste, wydmowate, jasne lub ciemne. Jedne sprzyjają leniwemu opalaniu, inne świetnie nadają się na spacery. Podobnie, jak na innych wyspach, także tutaj plaże ciągną się na długości kilku kilometrów. Długa plaża, wręcz idealna do wypoczynku na słońcu leży pomiędzy latarnią morską w Las Palomas a Playa del Ingles. Dominują tu duże wydmy o przeróżnych kształtach. Rodziny z małymi dziećmi najlepiej czują się na południu Gran Canarii, gdzie znajdują się spokojne, piaszczyste plaże: Amadores, San Augustin i Puerto Rico. Wiele jest też maleńkich, wręcz kameralnych plaż, na których można znaleźć wytchnienie od gwaru i tłoku, jaki panuje w największych kurortach.