Wybierając wypoczynek na Wyspach Kanaryjskich możemy być pewni nie tylko doskonałej pogody, ale też dobrej zabawy. Fiesty, festiwale, ciekawe wydarzenia kulturalne i święta religijne obchodzone zupełnie inaczej niż u nas – o każdej porze roku na Kanarach dzieje się naprawdę sporo. To doskonałe urozmaicenie dla turystów, którzy nie wyobrażają sobie kilkunastodniowego leżenia na plaży.

Spoglądając na kalendarz imprez na Wyspach Kanaryjskich można dojść do wniosku, że mieszkańcy archipelagu to wyjątkowo zabawowi ludzie. W rzeczywistości jednak wiele wydarzeń jest zorganizowanych po to, by przyciągnąć na wyspy turystów z całego świata. Imprezowa oferta jest tak wielka, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Niektóre święta mają swoje korzenie w religii, obchodzone są na przykład dni hiszpańskich patronów. Sporo jest też wydarzeń muzycznych, teatralnych i ogólnie artystycznych. Miłośnikom sportu też nie brakuje na Kanarach mocnych wrażeń.

Niektóre wydarzenia, szczególnie święta są takie same w całej Hiszpanii, także na Kanarach. Sporo jest jednak wydarzeń kulturalnych, które odbywają się tylko na Wyspach Kanaryjskich lub wyłącznie na jednej z wysp. Kalendarz imprez cyklicznych jest w każdym roku podobny, dlatego bez problemu możemy dopasować termin urlopu do daty wydarzenia, w którym chcielibyśmy uczestniczyć.
Gdy poznamy bliżej kalendarz imprez na Wyspach Kanaryjskich, możemy dojść do wniosku, że ich mieszkańcy niemal zawsze znajda jakąś okazję do świętowania.

Styczeń

6 stycznia w całej Hiszpanii obchodzony jest El Dia de Reves, czyli Dzień króla. Mieszkańcy archipelagu obdarowują się w tym dniu prezentami, które mają symbolizować podarki, jakie Trzej Królowie przynieśli do żłobka nowo narodzonemu Jezusowi. W Dzień Króla na ulicach miast i turystycznych kurortów odbywają się parady, festyny, które trwają do późnej nocy.

Również w styczniu, na Teneryfie, odbywa się Fiesta San Antonio Abad. Na imprezę trzeba udać się do dzielnicy La Florida w mieście Orotava. Tutaj również świętowanie polega na tańcach, śpiewie, barwnych paradach i ciekawych strojach. Duży nacisk podczas imprez kładziony jest na promowanie tradycyjnej, regionalnej żywności.

Luty

Luty na Wyspach kanaryjskich upływa pod znakiem karnawału. Bawią się wszyscy – starsi i młodsi, kobiety i mężczyźni, przyjezdni i turyści. Wielkie parady, barwne stroje i rytmiczne dźwięki muzyki rozbrzmiewają niemal w każdym mieście. Festiwal jest niezwykłą atrakcją dla turystów, którzy porównują kanaryjskie świętowanie do najsłynniejszego karnawału w Rio de Janeiro. Jedna z największych imprez podczas karnawału odbywa się na Teneryfie.

Pod koniec lutego warto wybrać się na Fiesta del Almendrio en Flor, czyli Święto Migdałów i Kwiatów – obchodzone jest na wszystkich Wyspach kanaryjskich, jednak najbardziej huczne imprezy odbywają się w tym czasie na Gran Canarii w miejscowościach Tejeda i Valsequillo. Święto odbywa się w lutym, gdy kwitną drzewka migdałowe. Podczas fiesty można przyjrzeć się kulturze ludowej i spróbować kanaryjskich słodkości.

Również w lutym prawdziwa gratka czeka na fanów motoryzacji – na Gran Canarii odbywa się międzynarodowy rajd samochodowy „El Corte Ingles”. Zawodnicy ścigają się na powierzchni asfaltowej. Przez wiele lat rajd był jedną z rund obowiązkowych Rajdowych Mistrzostw Europy.

Marzec

W marcu na Wyspach Kanaryjskich można obejrzeć tradycyjne procesje wielkanocne, które stanowią połączenie kultury chrześcijańskiej i barwnej ludowości wysp. Barwne korowody przemierzają ulice zarówno większych miast, jak i niewielkich miejscowości. Kto chce spędzić Wielkanoc na plaży, koniecznie powinien dołączyć do jednej z takich procesji – niesamowite wrażenia gwarantowane.

Kwiecień

W kwietniu warto odwiedzić Puerto de la Cruz na Teneryfie. Odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Sztuki na ulicy Mueca. Można wtedy obejrzeć występy teatrów ulicznych i artystów z różnych rejonów świata i przekonać się, że prawdziwa sztuka nie jest zamknięta w ponurych gmachach teatrów. Program przedstawień jest tak zaplanowany, że coś dla siebie znajdą zarówno dorośli, jak i dzieci – nie brakuje bowiem teatrzyków lalkarskich.

Również na Teneryfie w miejscowości Tequeste odbywa się w kwietniu Romeria de San Marcos. To typowy festiwal folklorystyczny, podczas którego można poznać bliżej sztukę ludową i tradycje Wysp kanaryjskich, jakich nie uświadczymy w eleganckich hotelach obleganych przez turystów. W trakcie festiwalu odbywa się pielgrzymka, a po jej zakończeniu uczestnicy przebierają się w kolorowe, ludowe stroje i bawią się na ulicy do białego rana.

Maj

Kto wypoczywa na Wyspach Kanaryjskich w maju może wybrać się na Gran Canarię do miejscowości Jerez. Odbywa się tu targi koni, czyli Feria del Caballo. To siedmiodniowa impreza, która łączy w sobie wystawę rolniczą, festiwal folkloru oraz zabawę przy winię i regionalnych przysmakach. Jednak głównymi bohaterami i największa atrakcją tej siedmiodniowej imprezy są przepiękne konie andaluzyjskie – można je podziwiać w uroczystej paradzie, a także zaprzęgnięte w bryczki.

Podczas gdy na Gran Canarii królują konie, na Lanzarote odbywają się zawody dla prawdziwych twardzieli, czyli Ironman Lanzarote. Są to zawody triathlonowe, w których swoich sił próbują najlepsi zawodnicy z całego świata.

30 maja na wszystkich Wyspach Kanaryjskich odbywają się Dia de Canarias. Jest to święto państwowe, które ustawiono dla uczczenia pierwszej sesji autonomicznego parlamentu Wysp Kanaryjskich. Na wszystkich wyspach odbywają się wtedy zabawy i festyny, podczas których można bliżej poznać regionalną kulturę, pyszną kuchnię i przede wszystkim niezwykłych, pełnych radości mieszkańców wysp.

Czerwiec

Ciekawą imprezą na Kanarach jest czerwcowy Corpus Cristi – to część kalendarza religijnego, kultywowana na wszystkich wyspach (odpowiednik obchodzonego w Polsce Bożego Ciałą). Świętowanie obejmuje przede wszystkim procesje i obrzędy religijne. W tym czasie warto wybrać się przede wszystkim na Lanzarote – mieszkańcy wyspy tworzą wtedy niezwykłe, kolorowane dywany, wykonywane z barwionej soli morskiej. Czegoś takiego nie zobaczymy nigdzie indziej na świecie.

Lipiec

W lipcu na wszystkich wyspach odbywa się Nuestra Senora del Carmen – jest to festiwal na cześć patrona rybaków. Odbywają się wtedy procesje, parady i zabawy, najczęściej w nadmorskim, marynistycznym klimacie. Prawdziwa gratka w lipcu czeka też na miłośników dobrej muzyki. Wystarczy wybrać się na festiwal Jazz i Mas na Lanzarote, który przyciąga nie tylko melomanów, ale też najlepszych światowych wykonawców.

Sierpień

Przez cały sezon letni na każdej z Wysp Kanaryjskich odbywają się liczne fiesty i parady – niektóre o znaczeniu lokalnym, inne na dużo większa skalę. Ciekawym wydarzeniem jest Fiesta de la Virgen de Candelaria – festiwal obchodzony niemal w każdej miejscowości na wyspach. Odbywają się wtedy liczne występy, spektakle, koncerty, parady – program wydarzeń jest niezwykle bogaty i każdy turysta znajdzie w ofercie festiwalu coś na miarę swojego gustu.

Wrzesień

Początek jesieni na Kanarach upływa pod znakiem wydarzeń kulturalnych. Jedną z większych imprez jest Encuentro Teatral de Tres Continentes, czyli coroczny przegląd sztuk teatralnych w wykonaniu artystów z trzech kontynentów: Europy, Afryki i Ameryki Łacińskiej. To zróżnicowanie kulturowe zapewnia dobrą zabawę i szerokie spektrum form teatralnych. Naprawdę warto obejrzeć choć kilka z nich.

Również we wrześniu warto wybrać się do La Laguna na Teneryfie. Odbywa się tam religijny festiwal Fiesta del Santisimo Christo. Jednak, wbrew pozorom, impreza nie ma nic wspólnego z asceza i religijnymi uroczystościami. Jest głośno, kolorowo, a po ulicach wędrują barwne korowody. To doskonała okazja do bliskiego poznania kultury, tradycji i pysznej kuchni Wysp Kanaryjskich. Podczas imprezy odbywają się też rajdy samochodowe, pokazy sztucznych ogni oraz kanaryjskiej odmiany wrestlingu.

Niemal w tym samym czasie muzyka rozbrzmiewa też na Lanzarote – w połowie września na wyspie odbywa się Costa de Musicas, czyli coroczny festiwal muzyczny, podczas którego prezentują się artyści z całego świata.

Październik

Ciekawym wydarzeniem w październiku jest Fiesta de la Virgen del Rosario. Jest to festiwal obchodzony na wszystkich wyspach, jednak najhuczniej w Puerto Rosario na Fuerteventurze. Oprócz tradycyjnych festiwalowych atrakcji, duże wrażenie robią pokazy regionalnych sztuk walki oraz prezentacje płodów rolnych. Bo w październiku kończy się sezon prac w polu.

Atrakcją października jest też Fiesta de la Naval, odbywająca się na Gran Canarii. Najwięcej imprez odbywa się w miejscowościach nadmorskich i portach – wszystko dla upamiętnieni zwycięstwa hiszpańskiej Armady nad Brytyjczykami. Jest to pewnego rodzaju kanaryjskie święto niepodległości.

Listopad

Kanaryjski listopad w niczym nie przypomina naszego polskiego. Nadal jest ciepło i słonecznie, pojawia się natomiast większy wiatr. I to właśnie on jest głównym bohaterem Międzynarodowego Festiwalu Latawca. Trzydniowa impreza odbywa się co roku w miejscowości Corralejo na Fuerteventurze. W tym czasie niebo nad wyspą pełne jest ogromnych, kolorowych latawców, zwłaszcza tych, które urwały się właścicielom.

W listopadzie turyści mają też okazję do degustacji licznych gatunków wina, które powstają w kanaryjskich winnicach. Święto wina pod nazwą Fiesta de San Andres odbywa się na Teneryfie. Można spróbować przeróżnych gatunków wina – od tych najmłodszych, do dużo starszych rocznikowo. A skoro jest wino, nie brakuje też śpiewu, tańca i lekkiej, zabawowej atmosfery.

Grudzień

Grudzień na Wyspach Kanaryjskich upływa pod znakiem przygotowań do świąt Bożego Narodzenia – oczywiście w dużo bardziej gorącej atmosferze niż w polskich realiach. Niesamowite wrażenie robią pięknie podświetlone kościoły i domy mieszkalne, które warto podziwiać szczególnie nocą. Jedną z grudniowych atrakcji imprezowych jest Santos Inocentes – odpowiednik polskiego Prima Aprilis, ale obchodzony w zupełnie innym terminie, bo 28 grudnia.