Choć archipelag Wysp Kanaryjskich to 13 większych i mniejszych wysp, najwięcej atrakcji na przyjezdnych czeka na czterech z nich: Teneryfie, Lanzarote, Gran Canarii i Fuerteventurze. To właśnie one przeżywają oblężenie turystów praktycznie przez cały rok.

Archipelag Wysp Kanaryjskich - 13 dużych i małych wysp
Archipelag Wysp Kanaryjskich – 13 dużych i małych wysp.

Teneryfa

Największą wyspą Kanarów jest popularna wśród turystów Teneryfa. Wyspa jest naprawdę spora – ma około 80 km długości i 50 km szerokości. Na jej północnym i południowym krańcu znajdują się lotniska. Rejsy turystyczne lądują zwykle na tym lotnisku, które położone jest bliżej docelowego kurortu na wyspie. Podobnie jak pozostałe Wyspy Kanaryjskie, Teneryfa ma pochodzenie wulkaniczne. Znajdują się tu masywy wulkaniczne, stożki i kratery. Na uwagę zasługuje flora i fauna wyspy – wiele gatunków (ponad 140) jest endemicznych, czyli nie występują w żadnym innym miejscu na świecie, ani nawet na pozostałych Wyspach Kanaryjskich.

Gran Canaria

Trzecią co do wielkości Wyspą Kanaryjską jest Gran Canaria ze stolicą w mieście Las Palmas de Gran Canaria. Wyspa znajduje się niemal w samym centrum archipelagu, pomiędzy Fuerteventurą a Teneryfą. Ma kształt stożka – w samym sercu wyspy znajduje się masyw górski, którego stoki łagodnie spływają, przechodząc w nadmorskie, płaskie tereny. Wyspa, choć nieduża, jest mocno zróżnicowana zarówno pod względem klimatu, jak i ukształtowania terenu. To dlatego często bywa nazywana kontynentem w pigułce.

Fuerteventura

Gorące klimaty i prawdziwie afrykańska pogoda – oto kolejna z Wysp Kanaryjskich – Fuerteventura. Choć jest tu upalnie, bywa tez dość wietrznie. To od silnego wiatru (po hiszpańsku: fuerte) wzięła się nazwa wyspy. Fuerteventura leży około 100 km od wybrzeży Afryki. Spośród wszystkich Wysp Kanaryjskich ma najbardziej postrzępiona linię brzegową, pełną urokliwych zatoczek i niewielkich półwyspów. Plaże są tu na każdym kroku – piaszczyste, kamieniste i typowo czarne – pochodzenia wulkanicznego. Nieopodal wielkich plaż, na których trudno znaleźć wolne miejsce na leżak, znajdują się niewielkie, położone nieco na uboczu plaże dla miłośników spokojnego i bardziej kameralnego wypoczynku.

Lanzarote

Turyści, którzy pragną wyjechać w podróż w stronę słońca, powinni wybrać gorącą Lanzarote – czwartą co do wielkości wyspę z archipelagu Wysp Kanaryjskich, a jednocześnie najbardziej wysuniętą na północny-wschód. Na wyspę można dostać się drogą morska lub powietrzną. Największym miastem Lanzarote jest Arrecife.