Turyści, którzy choć raz wypoczywali na Wyspach Kanaryjskich wspominają nie tylko doskonałą pogodę i rozległe plaże, ale też niezwykłą przyrodę, z którą mogli obcować na co dzień. Wiele gatunków roślin i zwierząt można bowiem spotkać tylko na tym hiszpańskim archipelagu.

Choć Wyspy kanaryjskie kojarzą się z bujna roślinnością, rzeczywistość nie jest tak oczywista. Każda z wysp to oddzielny świat i nieco inny klimat, dzięki czemu nie da się zwiedzić tylko jednej i wyrobić sobie zdania na temat fauny i flory na Kanarach. Przecież siedem wysp to aż siedem światów. Warto zwiedzić każdy z nich.

Na faunę i florę Wysp Kanaryjskich ogromny wpływ miało ich niezwykłe położenie – archipelag na oceanie to doskonałe miejsce do powstawania w wyniku ewolucji gatunków endemicznych, jakich nie można spotkać w żadnym innym miejscu na świecie. Ogromne znaczenie dla rozwoju roślinności oraz dla bytowania zwierząt ma też przyjazny klimat wysp – jest ciepło i słonecznie, dla wielu gatunków są to optymalne warunki do wzrostu i rozwoju.

Fauna i flora Wysp Kanaryjskich są tak unikalne, że warto i trzeba je chronić. Na Kanarach są aż cztery parki narodowe: Parque Nacional del Teide (Teneryfa), Parque Nacional del Timanfaya (Lanzarote), Parque Nacional de Garajonay (La Gomera) oraz Parque Nacional La Caldera Taburiente (La Palma). Przebywając w pobliżu któregoś z nich warto poświęcić jeden dzień na aktywne zwiedzanie w formie wycieczki krajobrazowej. Zwierzęta na Wyspach Kanaryjskich żyją wolno lub w specjalnych wielkopowierzchniowych parkach, które można zwiedzać na piechotę lub w formie klasycznego safari. Warto tu wspomnieć, że na Kanarach występuje aż 200 endemicznych gatunków ptaków – niektóre występują na wszystkich wyspach, a niektóre tylko na jednej. Przy odrobinie szczęścia można je spotkać podczas wędrówek po pieszych szlakach.

Wypoczynek na łonie natury

Oprócz bujnej roślinności i różnorodnych gatunków zwierząt, na Wyspach Kanaryjskich ogromne wrażenie robi ukształtowanie terenu – jest tak zmienne, że nawet na jednej wyspie znajdziemy różne jego formy – skały wulkaniczne, wzgórza, wydmy, piaszczyste plaże, głęboko wcinające się w ląd zatoczki i wysokie górskie wodospady. Czasem aż trudno uwierzyć, że wszystkie te zjawiska są stworzone przez przyrodę, bez pomocy człowieka.

Niezwykła przyroda na Wyspach Kanaryjskich sprawia, że jest to miejsce, w których człowiek po prostu dobrze się czuje. Nieważne, czy są to szumiące drzewa, delikatne fale czy wędrujące po plażach wydmy – nieskazitelna przyroda zapewnia spokój, relaks i pewność, że wypoczywamy w naprawdę nieskażonych warunkach. Dzięki temu, że Wyspy Kanaryjskie to przede wszystkim tereny turystyczne, nie ma tu wielkiego przemysłu, a poza tłumnymi kurortami przyroda pozostała niezmieniona, ten kierunek podróży i wypoczynku co roku wybierają miliony turystów z całego świata. I, co ciekawe – choć te tłumy przewijają się przez wszystkie wyspy, przyroda nadal pozostała niezmienna, pierwotna i niezadeptana.

Tropikalna Teneryfa

Na największej z Wysp kanaryjskich, Teneryfie, panuje tropikalny klimat, który warunkuje występowanie określonych gatunków roślin i zwierząt. Roślinność jest charakterystyczna dla tego klimatu, a oprócz niej na Teneryfie występuje aż 140 endemicznych gatunków, między innymi: sosna kanaryjska, daktylowiec kanaryjski czy smocze drzewo. Nie brakuje też bujnych lasów laurowych.

Obowiązkowym punktem zwiedzania dla turystów wypoczywających na Teneryfie jest Park Narodowy Teide, który doceniono na skalę międzynarodową – w 2007 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To niezwykłe miejsce rozciąga się na powierzchni dwudziestu tysięcy hektarów. Krajobraz jest tu iście księżycowy i bardzo zmienny, podobnie jak pogoda w tym miejscu. Po parku można spacerować na ponad dwudziestu szlakach, obserwując jałowe pustkowia, charakterystyczną roślinność, wulkaniczne skały. Przy odrobinie szczęścia można napotkać na ciekawa roślinę o czerwonych kwiatach – żmijowca, który jest prawdziwą chlubą wyspy.

Charakterystyczne dla Teneryfy są też winnice, na których rosną najbardziej szlachetne gatunki winorośli. Ciepłe, lekki wiatr i pełne słońce nadają winogronom niezwykły smak, który można wyczuć zarówno w świeżo zerwanych owocach, jak i wiele miesięcy później, podczas degustacji doskonałej jakości wina.

Egzotyczna Gran Canaria

Nieco inne warunki dla rozwoju roślinności panują na pobliskiej Gran Canarii. Ze względu na swoje zróżnicowanie wyspa często bywa nazywana kontynentem w miniaturze. Jest tak niezwykła, że nadano jej status Rezerwatu Biosfery. Znajdują się tu aż 33 obszary chronione, które łącznie zajmują prawie połowę powierzchni wyspy. Nie ma tu rozwiniętej infrastruktury ani tłumów turystów – te miejsca służą do zwiedzania i podziwiania roślin i zwierząt, których nie spotkamy w żadnym innym miejscu na świecie. Centralnym punktem wyspy jest ogromny kocioł wulkaniczny Caldera de Tejeda, wokół którego wiją się liczne wąwozy, będące doskonałymi warunkami do rozwoju bujnej roślinności. Wiele miejsca wśród roślinności na Gran Canarii zajmują lubiące gorące klimaty sukulenty. Są tu więc wolno rosnące olbrzymie agawy i aloesy, nie brakuje smoczych drzew oraz wysokich i rozłożystych palm. Będąc na Gran Canarii można się poczuć, jak w prawdziwych tropikach.

Gorąca Fuerteventura

Fuerteventura jest jedną z najgorętszych Wysp Kanaryjskich, na którą wpływ ma położenie – w pobliżu Afryki. Co nie oznacza jednak, że wyspa jest pustynią nieprzyjazną dla rozwoju roślinności i bytowania zwierząt. Wyspa ma ogromne tereny obszarów zielonych, rozciągających się na blisko ośmiuset tysiącach kilometrów kwadratowych.

Oprócz niezwykłej roślinności są tu parki zoologiczne, w których można podziwiać mnóstwo gatunków zwierząt, żyjących tak samo, jak w naturalnym środowisku. Oczywiście, na każdym kroku można napotkać wysokie palmy i monumentalne kaktusy, które nie tylko robią wrażenie, ale są też niezwykłym tłem dla zdjęć z wakacji.

Na Fuerteventurze mnóstwo jest pomników przyrody oraz rezerwatów, w których chronione są unikalne i jedyne w swoim rodzaju gatunki. To miejsca, które doskonale nadają się na pieszą wycieczkę w chwilach, gdy leżenie na plaży zaczyna być męczące lub nudne. Warto wybrać się na oglądanie fauny i flory wysp – to czasem jedyna okazja, by niektóre gatunki roślin i zwierząt zobaczyć na żywo, a nie na folderach czy w albumach.

Wulkaniczna Lanzarote

Lanzarote to kolejna wyspa z archipelagu Wysp kanaryjskich, która cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z całego świata. Wydawałoby się, że ta wulkaniczna wyspa jest dość uboga pod względem flory i fauny, jednak każdy, kto choć raz był na wyspie, wie, że w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Wyspa jest Światowym Rezerwatem Biosfery, wpisanym na listę UNESCO. Przede wszystkim dlatego, że przyroda na Lanzarote nie jest skażona żadnymi działaniami przemysłowymi – zachowała swój pierwotny, nieuregulowany charakter.

Wyspa jest ukształtowana głównie przez wulkany – niesamowite skały, ogromne jaskinie i plaże z ciemnym piaskiem robią piorunujące wrażenie i na długo pozostają w pamięci. Choć świat roślin jest tu o wiele uboższy niż na innych wyspach, niezwykłe ukształtowanie terenu z pewnością rekompensuje brak bujnej roślinności.