Kto powiedział, że wypoczynek na Wyspach Kanaryjskich jest tylko dla ludzi młodych i aktywnych? Osoby starsze metrykalnie, ale nadal młode duchem, mogą na Kanarach bawić się równie dobrze. Wiedzą o tym biura podróży, które coraz częściej przygotowują ofertę specjalnie z myślą o tej grupie wiekowej.

Wyspy Kanaryjskie to idealne miejsce na wypoczynek dla seniorów - Costa Adeje na Teneryfie.
Wyspy Kanaryjskie to idealne miejsce na wypoczynek dla seniorów – Costa Adeje na Teneryfie.

Podróże na emeryturze to coś, o czym marzy wiele osób, zagonionych podczas codziennych obowiązków. Bo i emerytura to doskonały czas na realizację marzeń i pasji, na jakie wcześniej nie starczało czasu. Osoby dojrzałe coraz chętniej i częściej podróżują w różne zakątki świata. Bardzo często jest to dla nich pierwsza okazja do poznania nowych miejsc i ciekawych kultur – gdy byli młodzi wyjazdy za granice były przecież, z oczywistych względów, mocno ograniczone. Wyspy Kanaryjskie to idealne miejsce na wypoczynek dla osób, którym marzy się nie tylko piaszczysta plaża i ciepłe morze, ale też aktywny wypoczynek i wiele miejsc do zwiedzania.

Programy dla seniorów

Kto obawia się, że Wyspy Kanaryjskie są poza zasięgiem portfela, powinien zapoznać się z programem Euroseniors – dzięki niemu można wyjechać na wakacje dużo taniej. Strona Hiszpańska pokrywa część kosztów pobytu. Co więcej, sporo zniżek dla osób w dojrzałym wieku lub na emeryturze oferują linie lotnicze, hotele i inne miejsca rekreacji na Wyspach Kanaryjskich. Dzięki temu wymarzone wakacje mogą być sporo tańsze.

Seniorzy, którzy planują niezwykłe wakacje na Wyspach Kanaryjskich, powinni bardzo dobrze przeanalizować ofertę biur podróży. Dobrym pomysłem jest wybór takiego touroperatora, który oferuje wyjazdy przeznaczone specjalnie dla osób starszych. Dzięki temu można mieć pewność spokojnego wypoczynku z dala od miejsc, które tętnią życiem w nocy, a także niekoniecznie blisko miejscówek, w których wypoczywają rodziny z małymi dziećmi.

Kiedy nie jechać?

Dla seniorów najlepszą porą na wyjazd na Kanary jest sezon zimowy.
Dla seniorów najlepszą porą na wyjazd na Kanary jest sezon zimowy.

Planując wypoczynek na Wyspach Kanaryjskich warto pamiętać, że w sezonie letnim to wyjątkowo upalne miejsce, a temperatury w ciągu dnia rzadko spadają poniżej 30 stopni Celsjusza. Najgoręcej jest na Fuerteventurze i Lanzarote, czyli tych wyspach, które są położone najbliżej Czarnego Lądu. Wypoczynek tutaj w środku lata może być wyjątkowo uciążliwy dla osób dojrzałych, które często maja problemy z układem krążenia lub inne dolegliwości zdrowotne. Najlepszą porą na wyjazd na Kanary jest więc dla seniorów sezon zimowy – na wyspach temperatury są wtedy umiarkowane – około 20-25 stopni Celsjusza. Dla osób, które przyjeżdżają tu z kraju zasypanego śniegiem lub pogrążonego w roztopach to rewelacyjna odmiana i możliwość wypoczynku w ciepłych, komfortowych warunkach.

Sporo do zobaczenia i zwiedzenia

DWyspy Kanaryjskie - jest tu sporo do zobaczenia i zwiedzania.
Wyspy Kanaryjskie – jest tu sporo do zobaczenia i zwiedzania.

Wyspy Kanaryjskie oferują osobom dojrzałym szereg atrakcji, dostosowanych do ich możliwości i zainteresowań. Przede wszystkim – plaże. Wbrew pozorom, nie trzeba wypoczywać na plaży pełnej tłumu turystów. Oprócz wielkich, obleganych plaż, które są polecane w folderach turystycznych, można bez problemu znaleźć niewielkie, kameralne plaże i opalać się w ciszy i spokoju. Ogromnym atutem archipelagu jest też niezwykła przyroda, którą można podziwiać zarówno w całkowicie dzikim wydaniu, jak i w nieco ujarzmionej formie – w parkach zwierząt i ogrodach botanicznych. Wyspy są pochodzenia wulkanicznego, dlatego ich ukształtowanie terenu jest mocno zróżnicowane. Oprócz pięknych, piaszczystych plaż sporo jest tu miejsc, gdzie można wybrać się na spacer lub np. na wędrówkę z kijkami nordic walking. Można też bez problemu zwiedzać okolice na rowerach. W większych miastach można znaleźć wypożyczalnie rowerów, które oferują nie tylko doskonały sprzęt, ale też wyprawy zorganizowane. Są one dostosowane do wieku i możliwości uczestników, dlatego osoby starsze nie muszą się obawiać, że pedałując po pagórkach będą musiały dotrzymać tempa młodym, wysportowanym osobom.

Golf bez ograniczeń wiekowych

Wyspy Kanaryjskie są też rajem dla miłośników golfa. To sport praktycznie bezkontuzyjny i niewymagający sprawności fizycznej, mogą więc uprawiać go także osoby starsze. Na wyspach mnóstwo jest pól golfowych, których poziom trudności dostosowany jest do potrzeb użytkowników. Bez problemu można więc znaleźć pole golfowe zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych graczy.

Turystyka dla zdrowia

Egzotyczne sanatorium.
Egzotyczne sanatorium.

Wyspy Kanaryjskie są doskonałym miejscem dla osób, które chcą podreperować swoje zdrowie i poprawić wydolność organizmu. Można je porównać do egzotycznego sanatorium, które wykorzystuje naturalne warunki prozdrowotne. Przyjazny nadmorski klimat sprawia, że jest to idealne miejsce dla osób, które cierpią na choroby układu krążenia, oddechowego czy różnego rodzaju dolegliwości reumatoidalne. Codzienne kąpiele słoneczne sprawią, że dolegliwości znacznie się zmniejszą.

W wielu hotelach można też liczyć na profesjonalną opiekę lekarzy i fizjoterapeutów. Szczególnie, jeśli wybierzemy się na wyjazd organizowany specjalnie z myślą o seniorach – wtedy możemy być pewni, że zostaniemy zakwaterowani w hotelu, w którym kilka razy w tygodniu dyżury pełni lekarz. Słońce, plaża i ogólnie panujący pozytywny nastrój poprawiają zarówno kondycję fizyczna organizmu, jak i stan ducha. Osoby starsze, które często zmagają się ze stanami depresejnymi czy obniżeniem nastroju mogą na wyspach naładować akumulatory, odnaleźć w sobie nowe pasje i spędzić przyjemnie czas w wyjątkowych warunkach.

Co warto zobaczyć?

La Orotava - Teneryfa.
La Orotava – Teneryfa.

Niektóre osoby zapewne wybiorą leniwy wypoczynek na plaży lub na spacerach, inni oprócz plażowania będą chcieli co nieco zwiedzić. Warto wtedy sprawdzić, co ciekawego do zobaczenia znajduje się w pobliżu hotelu czy kurortu. Na Teneryfie obowiązkowym punktem programu jest spacer po Parku Narodowym Teide, pełnym niezwykłych, tropikalnych roślin oraz dzikich zwierząt. Także na Teneryfie ciekawym miejscem są niewielkie, ale pełne uroku miasteczka np. Los Vinos czy La Orotava. To właśnie w nich, z dala od głośnych kurortów można poczuć prawdziwy klimat wysp, poznać miejscowych, spróbować regionalnej kuchni czy przejść się wąskimi uliczkami.

Będąc na Lanzarote warto wybrać się na zwiedzanie wielkich ciągów jaskiń, które kiedyś służyły za mieszkania miejscowej ludności. Dziś są głównie atrakcją turystyczną, ale też znajduje się w nich niezwykła sala koncertowa. Wysłuchanie koncertu w takim miejscu to prawdziwa gratka dla melomanów. Na Lanzarote warto też wybrać się do regionu La Geria, w którym wytwarzane jest doskonałe wino, uważane za najlepsze nie tylko na tej wyspie, ale też na całym archipelagu.

Parki pełne niezwykłych okazów

Osoby, które wypoczywają na Gran Canarii, mogą zwiedzić stolicę wyspy – Santa Cruz de Tenerife. Miasto, choć duże, ma swój niezwykły urok i sporo miejsc do zwiedzania dla miłośników historii. Spora atrakcją na Gran Canarii jest Palmitos Park, pełen niezwykłych zwierząt, spośród których prym wiodą papugi. Można tu tez zobaczyć pokazy wytresowanych delfinów. To doskonałe miejsce dla osób dojrzałych, które niekoniecznie dobrze czułyby się w parkach wodnych rozrywek, których na Wyspach Kanaryjskich jest bez liku.

Ciekawy park znajduje się też na Fuerteventurze. Oasis Park to miejsce, w którym doskonale czują się zarówno dorośli, jak i dzieci. W parku, położonym niedaleko miejscowości La Lajitam, można oglądać egzotyczne zwierzęta i rośliny, jadąc na grzbiecie wielbłąda.