W czasach starożytnych funkcjonowały pod nazwą Wyspy Szczęśliwe - dziś często nazywane są wyspami wiecznej wiosny.
Z pewnością każdy na hasło Wyspy Kanaryjskie pomyśli o słońcu, piaszczystych plażach i lazurowym, ciepłym morzu.

Wyspy Kanaryjskie to słońce, piaszczyste plaże i lazurowe, ciepłe morze
Wyspy Kanaryjskie to słońce, piaszczyste plaże i lazurowe, ciepłe morze.

Położone na Oceanie Atlantyckim Wyspy Kanaryjskie należą do Hiszpanii, jednak klimatycznie i geograficznie bliżej im do Afryki – leżą w odległości około stu kilometrów od północno-zachodniego wybrzeża kontynentu afrykańskiego. Tymczasem od wybrzeży Hiszpanii dzieli je prawie tysiąc kilometrów. Choć nazwa Wyspy Kanaryjskie kojarzy się z kanarkami, w rzeczywistości na próżno tu szukać małych, żółtych ptaszków. Hiszpańskie Islas Canaries pochodzi najprawdopodobniej od łacińskiego Canariae Insulae, co oznacza Wyspa Psów.

Na Kanarach jesteś w UE

Dzisiejsze Wyspy Kanaryjskie to przede wszystkim cel podróży turystów z całego świata. Ich ciepły klimat, wyjątkowe położenie i rozwinięta baza hotelowa to gwarancja udanego wypoczynku o każdej porze roku. Warto również pamiętać, że Wyspy Kanaryjskie są jedną z siedemnastu hiszpańskich autonomii i spędzając na nich urlop de facto jesteśmy w Hiszpanii, czyli w Unii Europejskiej. Tysiąc kilometrów od kontynentu europejskiego możemy liczyć na europejskie standardy usług turystycznych, bezpieczeństwa, ochrony zdrowia.

Na archipelag Wyspa Kanaryjskich składa się kilkanaście wysp: siedem dużych i sześć mniejszych. Duże wyspy to: Gran Canaria, Teneryfa, Lanzarote, Fuerteventura, El hierro, La Palma i La Gomera. To właśnie one są rajem dla turystów i tętnią życiem o każdej porze roku. Mniejsze wysepki to: Alegranza, Graciosa, Lobos, Montana Clara, Roquw del Este i Roque del Oste. Małe wyspy, choć są równie pełne uroku, nie mają dużego znaczenia turystycznego. Są praktycznie niezamieszkane.

Wypoczynek na wulkanie

Wszystkie wyspy, wchodzące w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich są pochodzenia wulkanicznego. Wyłoniły się z Oceanu Atlantyckiego 23 miliony lat temu. Turyści, którzy dziś wypoczywają na Kanarach, niemal na każdym kroku mogą napotkać ślady wulkanicznej przeszłości: wszystkie rodzaje skał wulkanicznych, pola lawowe, kratery, zbocza itp. Ciekawym zjawiskiem są też podziemne jaskinie i chodniki, z których najdłuższy ma aż sześć kilometrów. Niektóre z nich są udostępnione do zwiedzania.

Widok na La Palma z obserwatorium Roque de los Muchachos.
Widok na La Palma z obserwatorium Roque de los Muchachos.

Jedną w największych atrakcji turystycznych Wysp Kanaryjskich jest nienaruszona ręką człowieka przyroda. Choć na wyspach pełno jest hoteli, ośrodków sportu i rekreacji oraz innych elementów infrastruktury, nadal jest wiele miejsc, które wyglądają tak, jak przed wiekami. Pamiętajmy też, że wszystkie wyspy są pochodzenia wulkanicznego – usiane są kraterami, wzgórzami, trudno dostępnymi zboczami. W takich miejscach przez miliony lat rozwijały się gatunki roślin i zwierząt, których nie spotkamy w żadnym innym miejscu na świecie.

Park na liście UNESCO

Pico del Teide - Park Narodowy Teide na Teneryfie.
Pico del Teide – Park Narodowy Teide na Teneryfie.

Największe wrażenie robi Park Narodowy Teide, znajdujący się na Teneryfie. Powstał w 1954 roku, a niedługo później został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park jest dość rozległy, warto więc zarezerwować sobie na jego zwiedzanie cały dzień. Do dyspozycji zwiedzających jest aż 21 szlaków turystycznych, które wiodą do najciekawszych miejsc. Ciekawy jest też fakt, że właśnie w Parku Narodowym Teide, choć leży około 1000 km od Hiszpanii, znajduje się najwyższy hiszpański szczyt Pico del Teide.

Las Palmas de Gran Canaria

Największym miastem na Wyspach Kanaryjskich jest Las Palmas de Gran Canaria, leżące na największej z wysp, Gran Canarii. Jednocześnie jest też jej stolicą. W mieście na stałe żyje blisko 380 tysięcy mieszkańców, jednak zarówno latem, jak i zimą rzeczywista liczba osób przebywających w Las Palmas de Gran Canaria jest dużo wyższa. Ruch turystyczny trwa tutaj bowiem nieprzerwanie przez cały rok, a sezon na opalanie nigdy się nie kończy. Miasto posiada własne lotnisko, przez które przewijają się setki tysięcy turystów.
Jako ciekawostkę warto dodać, że Las Palmas de Gran Canaria bije na głowę wszystkie miasta na świecie pod względem przyjaznego klimatu. Oficjalnie zostało to stwierdzone po przeprowadzeniu szeregu badań, obejmujących aż 600 najpopularniejszych miast turystycznych świata.

W 1890 roku w Las Palmas powstał pierwszy hotel na Gran Canarii. W kolejnych latach rozwój bazy turystycznej mocno przyspieszył. Dziś turyści mają w mieście i okolicach do wyboru liczne hotele i ośrodki, o zróżnicowanym standardzie. Bez problemu można więc znaleźć bazę noclegową na miarę swojej kieszeni. Wbrew pozorom, nieprawdą jest, że jadąc na Gran Canarię trzeba liczyć się z wielkimi wydatkami.

Santa Cruz de Tenerife

Katedra w Santa Cruz de Tenerife na Teneryfie
Katedra w Santa Cruz de Tenerife na Teneryfie

Drugim pod względem wielkości miastem na Wyspach Kanaryjskich jest Santa Cruz de Tenerife, leżące na Teneryfie. Na co dzień mieszka tu ponad 220 tysięcy osób. Miasto jest nie tylko centrum turystycznym, ale też dużym ośrodkiem portowym. Z portu wypływają najważniejsze eksportowe produkty wyspy: banany, tytoń oraz warzywa. Jednak, choć ruch w porcie jest naprawdę spory, największe znaczenie dla rozwoju miasta miała i ma turystyka.

Będąc w Santa Cruz de Tenerifa warto obejrzeć duża atrakcje miasta, czyli wiekowe domy kolonialne, które urzekają niepowtarzalna architekturą. Miłośnicy muzyki z wyższej półki powinni też wybrać się na koncert do Auditorio de Tenerife. Nie można tez zapomnieć o spacerze

Siedem wysp, siedem światów

Na Wyspach Kanaryjskich turystyka kwitnie praktycznie przez cały rok, a siedem największych wysp jest dosłownie obleganych przez przyjezdnych z różnych rejonów świata. Choć na pozór wszystkie wyspy wydają się być podobne – są ciepłe, słoneczne, pełne piaszczystych plaż i luksusowych hoteli, w rzeczywistości każda wyspa jest unikalna i ma zalety, jakich nie posiadają sąsiadujące z nią wyspy. Nie bez powodu hasłem promocyjnym Kanarów od wielu lat są słowa: siete islas, siete mundos, co oznacza: siedem wysp, siedem światów.
Wszystkie wyspy są ze sobą doskonale skomunikowane – można dostać się na nie drogą morską lub powietrzną. Na całym archipelagu znajduje się aż osiem lotnisk, dzięki temu turyści trafiają na wyspę, na której planują wypoczynek. Rozwinięta sieć dróg i autostrad pozwala natomiast szybko i komfortowo dotrzeć do wybranego kurortu i hotelu.

Wypoczynek na miarę potrzeb

Wypoczywając na Kanarach to nie tylko komfortowe hotele, piaszczyste plaże i ciepła morska woda. Choć wyspy przyciągają klimatem, ich szeroka oferta gwarantuje, że każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Szeroko rozwinięta jest infrastruktura sportowo-rekreacyjna. Można tu uprawiać niemal wszystkie sporty wodne – od żeglarstwa po nurkowanie. Na miłośników aktywnego wypoczynku czekają liczne trasy rowerowe, trekingowe i widokowe. Wiele atrakcji oferuje też nocne życie na wyspach – knajpki, kawiarnie, dyskoteki, kasyna przyciągają osoby, które podczas urlopu chcą bawić się, spędzać przyjemnie czas i oderwać się od szarej rzeczywistości w kraju.

Widok na Port lotniczy Aeropuerto de Tenerife
Widok na Port lotniczy Aeropuerto de Tenerife

Kanary to też idealne miejsce do spotkań biznesowych. Do dyspozycji osób, które przybywają tu służbowo, są liczne pałace konferencyjne, doskonale wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt multimedialny. Nie brakuje też dużych hal targowych, co sprawia, że Wyspy Kanaryjskie bardzo często są gospodarzem imprez targowych.

Wybierając którąś z Wysp Kanaryjskich na miejsce urlopowego wypoczynku możemy być pewni, że będzie on udany. Niektórzy turyści, gdy po raz pierwszy przyjadą tu na urlop, zapewniają, że wrócą tu podczas kolejnych wakacji. I wracają. Bo niespotykany klimat i atmosfera Kanarów przyciągają, urzekają i sprawiają, że chce się tu wracać za każdym razem.