Wyspy Kanaryjskie słusznie kojarzą się z leniwym plażowaniem, ciepłą wodą i bezchmurnym niebem. Pogoda, która w Polsce zdarza się tylko w ciepłe, letnie dni, na Kanarach trwa przez cały rok. Bez względu na to, kiedy wybierzemy się na urlop, nie trzeba obawiać się załamania pogody. Na chłodniejsze wieczory warto zabrać cieplejszy sweter, ale resztę zimowej odzieży można bez obaw zostawić w szafie.

Wyspy Kanaryjskie - leniwe plażowanie, ciepła woda i bezchmurne niebo przez cały rok.
Wyspy Kanaryjskie – leniwe plażowanie, ciepła woda i bezchmurne niebo przez cały rok.

Kto lubi plażowanie nad morzem, bardzo często wybiera letni wypoczynek nad Bałtykiem. W lipcu i sierpniu temperatura wody i powietrza bywają zbliżone do tych, które panują na śródziemnomorskich plażach. Niestety, w Polsce pogoda nigdy nie jest pewna i zgodna z tym, co mówią w prognozach. Nawet wykupując wczasy na lipiec nie mamy pewności, czy nadmorski kurort nie przywita nas ulewnym deszczem i sztormowa pogodą. To dlatego od razu warto wybrać na cel letniego wypoczynku takie miejsce, gdzie zawsze jest ciepło. Jeśli do tego dodamy,że wypoczynek na Wyspach Kanaryjskich jest dziś cenowo zbliżony do urlopu w wielu nadbałtyckich kurortach, wybór wydaje się oczywisty. Nie bez powodu Wyspy Kanaryjskie są przecież nazywane wyspami wiecznej wiosny.

Parasol zostaw w domu

Wyspy Kanaryjskie leżą na obszarze klimatu oceaniczno-subtropikalnego. Na pogodę ma też wpływ zimny zatokowy Prąd Kanaryjski, ciepły prąd Golfstrom, Wyż Azorski i wiatry pasatowe. To właśnie te czynniki decydują o suchości klimatu. Praktycznie zawsze jest tu ciepło i bezdeszczowo. W lecie deszcz nie pada wcale, niewielkich opadów można się spodziewać zimą oraz na początku wiosny. Nigdy nie jest to jednak więcej niż 40 mm. Biorąc pod uwagę wysokie temperatury, deszcz od razu wsiąka w glebę, więc na spacer i skakanie po kałużach raczej się na Kanarach nie załapiemy.

Zimą chłodniej, ale nadal ciepło

Zimą jest trochę chłodniej - warto zabrać zestaw ciepłych ubrań
Zimą jest trochę chłodniej – warto zabrać zestaw ciepłych ubrań

Jednak, wbrew pozorom, nie jest tu równie upalnie przez cały rok. W czasie od listopada do kwietnia średnia temperatura powietrza to 21 stopni Celsjusza w dzień, a w nocy może spaść nawet do 10 stopni. W pozostałej części roku temperatury w dzień utrzymują się na poziomie 25-30 stopni Celsjusza, a nocami spadają do około 20 stopni. Kto lubi prowadzić nocne życie w klubach i knajpkach, których na Wyspach Kanaryjskich nie brakuje, powinien więc wybrać wypoczynek w miesiącach letnich. Wtedy w nocy jest niemal tak samo ciepło, jak w ciągu dnia i można długimi godzinami siedzieć w knajpce czy plaży.

Podobnie jest z temperaturą wody – w lecie kąpiel w morzu jest zdecydowanie przyjemniejsza, bo temperatura wody wynosi około 25 stopni Celsjusza. Jeśli wypoczywamy zimową porą, musimy liczyć się z temperaturą wody około 17 stopni, czyli tyle, ile w Bałtyku podczas średnio ciepłego lata.

Każda wyspa ma swój klimat

Lanzarote - najcieplejsze miejsce na Kanarach
Lanzarote – najcieplejsze miejsce na Kanarach

Zanim zdecydujemy się na wyjazd, warto pamiętać, że pod nazwą Wyspy Kanaryjskie kryje się kilkanaście wysp, rozmieszczonych na dość dużym obszarze. Jest więc oczywiste, że klimat na poszczególnych wyspach może być mocno zróżnicowany. Wśród czterech największych wysp, najcieplej jest na Fuerteventura i Lanzarote. Leżą one bowiem najbliżej kontynentu afrykańskiego, który w pewnym stopniu oddziałuje także na nie. Te dwie wyspy mają pustynne ukształtowanie terenu i taka jest też pogoda. Przez cały rok jest tu gorąco i sucho. Trzeba być wyjątkowym pechowcem, by trafić na wyspy akurat wtedy, gdy pada deszcz. W ciągu roku aż 330 dni jest ciepłych i słonecznych, z temperaturą, która nie spada poniżej 25 stopni.

Fuerteventura i Lanzarote są więc doskonałym kierunkiem podróży dla osób, które podczas chłodnych, zimowych miesięcy w Polsce marzą o ciepłych plażach i podróży w stronę słońca. Gdy zima daje się we znaki, urlop na wulkanicznej Lanzarote pozwoli naładować akumulatory i złapać nieco opalenizny.