Ciekawe wydarzenia kulturalne, muzea, wystawy i sporo przyciągających oczy zabytków — Wyspy Kanaryjskie od tej strony są mniej znane. Choć turystom kojarzą się z plażami i opalaniem, oferują także wiele atrakcji dla osób lubiących aktywne zwiedzanie.

Bez względu na to, czy na Wyspy Kanaryjskie wybieramy się latem, czy zimą, możemy liczyć na szeroką ofertę kulturalną. Ciekawe imprezy znajdziemy niemal na każdej wyspie – są to występy teatralne, koncerty, wystawy. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy zwiedzania zabytków. Do zobaczenia jest wiele małych miasteczek z zabytkowymi centrami lub starówkami. Nie brakuje też muzeów, zarówno tych tradycyjnych z dziełami sztuki, jak i bardziej lekkich w tematyce, np. Muzeum Banana. O tym, jak ważne dla światowego dziedzictwa są obiekty, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. A na Wyspach Kanaryjskich jest ich sporo: Park Narodowy Garonay na La Gomerze, Park Narodowy Teide na Teneryfie oraz San Cristobal de la Laguna (również na Teneryfie).

Do odwiedzenia na Teneryfie

Na teneryfie, podobnie jak na innych wyspach archipelagu widoczne są mocne wpływy zarówno hiszpańskie, jak i afrykańskie. Chętni do zwiedzania powinni wybrać się na wyprawę po niewielkich miasteczkach usianych wzdłuż wybrzeża. Warto odwiedzić np. Candelarię, miejscowość o korzeniach chrześcijańskich położoną tuż nad morzem. Na uwagę zasługuje tu piękna bazylika Matki Boskiej z Candelarii – wewnątrz budowli znajduje się zabytkowa figura Matki Boskiej z 1827 roku. Podziwiając architekturę na Teneryfie i na pozostałych wyspach warto zauważyć, że jest niemal identyczna jak ta, którą znamy ze śródziemnomorskiego krajobrazu w Grecji, Włoszech i Hiszpanii – niemal zawsze są to niewielkie, białe budynki, które doskonale kontrastują z egzotyczną roślinnością lub skalistym, wulkanicznym krajobrazem.

Kanaryjskie piramidy

Ciekawym miejscem jest też Guimar – w miejscowości znajdują się najprawdziwsze piramidy, do złudzenia przypominające te, które możemy zobaczyć w Egipcie. Z pewnością powstały wiele wieków wcześniej, zanim na archipelag Wysp Kanaryjskich przybyli Hiszpanie.

Piękną pod względem architektonicznym miejscowością jest też Orotava położona w odległości 5 km od stolicy wyspy Puerto de la Cruz. Na uwagę zasługują przepiękne odrestaurowane budynki z XVI i XVII wieku, między innymi kościół San Augustin.

Stolica z muzeum i audytorium

Zwiedzając Teneryfę nie można zapomnieć o jej stolicy Santa Cruz de Tenerife. W mieście warto zwiedzić ogromny port oraz stare miasto wraz z ogromnym parkiem miejskim, założonym w 1926 roku. Na uwagę zasługuje też Aditorio de Tenerife, czyli położona tuż nad oceanem sala koncertowa. W stolicy warto też wybrać się do Muzeum Przyrody i Człowieka, w którym można bliżej poznać historię i kulturę dawnych mieszkańców wyspy. Jedną z ciekawszych atrakcji są prawdziwe mumie.

Godne uwagi festiwale muzyczne

Teneryfa o każdej porze roku obfituje w ciekawe wydarzenia kulturalne. Warto zapoznać się z ich kalendarzem. Każdego roku w styczniu i w lutym odbywa się Kanaryjski Festiwal Muzyki, przeznaczony dla słuchaczy muzyki poważnej. Podczas festiwalu koncerty dają najlepsi światowi soliści, orkiestry oraz wokaliści.

Jeden z najsłynniejszych festiwali na Teneryfie to Festival Cabeza de Perro, czyli Festiwal Nowych Nurtów, który łączy w sobie muzykę alternatywną, nowoczesne sporty oraz nowe technologie. Impreza z pewnością zainteresuje turystów w każdym wieku, nawet tych, którzy nie interesują się klasycznymi odmianami muzyki.

Kulturalna Fuerteventura

Gorąca Fuereventura pełna jest doskonałych do wypoczynku plaż, jednak także i tu można sporo zwiedzić i zobaczyć. Obowiązkowym punktem na planie zwiedzania powinna być stolica wyspy Puerto del Rosario. To niewielkie portowe miasto, jednak mieszka tu aż połowa mieszkańców wyspy. Warto tu odwiedzić Muzeum Unamuno, w którym można obejrzeć dorobek słynnego filozofa baskijskiego – Miguela de Unamuno.

Muzeum soli i archeologii

Ciekawym miejscem na Fuerteventurze jest Muzeum Soli, w którego skład wchodzą żupy soli Salinas del Carmen oraz obiekty stanowiące centrum muzealne, w których można poznać cała historie wydobywania soli na wyspach. Warto też wybrać się do Muzeum Archeologicznego w Betancuria. Obiekt składa się z trzech sal – w dwóch z nich można oglądać znaleziska archeologiczne, a w trzeciej eksponaty etnograficzne, dzięki którym bliżej poznamy kulturę i tradycję rdzennych mieszkańców Fuerteventury.

Będąc na Fuerteventurze warto przejrzeć kalendarz koncertów w sali koncertowej Auditorio Insular. Odbywają się tu zarówno koncerty muzyki poważnej, jak i popularnej. Z pewnością każdy turysta znajdzie w repertuarze coś na miarę swojego gustu.

Muzealna Gran Canaria

Na Gran Canarii, oprócz różnorodnych plaż, znajdziemy też sporo miejsc do zwiedzania. Na uwagę zasługują przede wszystkim muzea, w których znajdują się zarówno pozostałości kultury prekolumbijskiej, jak i późniejsze eksponaty. To doskonały sposób do poznania, jak zmieniała się tradycja i zwyczaje na wyspie na przestrzeni stuleci. Miłośnicy zwiedzania koniecznie powinni odwiedzić Muzeum Kanaryjskie w Las Palmas de Gran Canaria oraz Muzeum i Park Archeologiczny Groty Malowideł w Galdar. Znajdują się tu pozostałości po dawnych plemionach, a wszystkie eksponaty są efektem ponad dwudziestoletnich prac archeologicznych prowadzonych na całej wyspie. Oprócz muzeum w Galdar można obejrzeć zespół historyczny Plaza de Santiago, Muzeum Sztuki Sakralnej, Teatr Miejski oraz kapliczki wybudowane na cześć kilkunastu świętych.

Zabytki w niewielkich miasteczkach

Wypoczywając na Gran Canarii warto zwiedzić niewielkie miasteczka, w których doskonale zachowały się zabytki z ubiegłych wieków. Jednym z nich jest miejscowość Vegueta, w której warto wybrać się na spacer ulicami XV-wiecznej dzielnicy. Ciekawym miastem jest też Agaete z przepiękną starówką, ogrodem kwiatowym oraz urokliwymi małymi kościółkami.
Na Gran Canarii warto też obejrzeć znajdujący się w stolicy Dom Kolumba, w którym obecnie mieści się muzeum. Budynek jest uważany za jeden z najpiękniejszych pałaców na całych Wyspach Kanaryjskich.

Oprócz ciekawych miejsc i zabytków, na Gran Canarii sporo jest muzyki różnych stylów i z różnych rejonów świata. Odbywają się tu liczne festiwale muzyczne – praktycznie przez cały rok dzieje się tu coś godnego uwagi. Jednym z nich jest znany na całym świecie Festiwal Muzyki Wysp Kanaryjskich.

Koncerty pod ziemią na Lanzarote

Gorąca i wulkaniczna Lanzarote to wyspa, na której do zwiedzania jest nieco mniej, natomiast cały jej teren w 1993 roku został wpisany na listę UNESCO jako unikalny Rezerwat Biosfery. Ciekawa atrakcją na wyspie jest Muzeum Piractwa, prawdziwa gratka zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Muzeum w atrakcyjny sposób przedstawia historię piractwa w tym rejonie świata.

Warto też wybrać się do innego muzeum – Casa Museo del Campesino. Można w nim poznać historię życia i dorobek artystyczny wybitnego rodzimego architekta i artysty. Oprócz wystawy rękodzieła jest tu sklep, gdzie można kupić niepowtarzalne pamiątki z Lanzarote. Na wyspie coś dla siebie znajdą miłośnicy dobrej muzyki. W niemal dwukilometrowej długości kompleksie podziemnych jaskiń znajduje się bowiem niezwykła sala koncertowa, w której dźwięk brzmi niepowtarzalnie i donośnie. Koncertują tu artyści i zespoły z całego świata. Wspomnienia z takiego koncertu z pewnością pozostaną w pamięci na długo.